Nowa jakość edukacji przedszkolnej w Gminie Stężyca

Znak Funduszy Europejskich, barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak UE i herb województwa pomorskiego

Gmina Stężyca uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu „Nowa jakość edukacji przedszkolnej w Gminie Stężyca”.

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie „Remedium” z siedzibą w Sadlinkach.

Projekt realizujemy, aby utworzyć 25 nowych miejsc wychowania przedszkolnego w Stężycy oraz poprawić jakość edukacji przedszkolnej poprzez rozwój kompetencji kluczowych dzieci i podnieść kompetencje kadry przedszkolnej w ramach doskonalenia zawodowego 5 Placówek Wychowania Przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Stężyca tj. Przedszkola „Smerfy” w Stężycy, Przedszkola „Lokomotywa” w Szymbarku, Przedszkola „Słoneczko” w Klukowej Hucie, Przedszkola „Promyczek” w Klukowej Hucie oraz Przedszkola w Gołubiu.

Z projektu korzystać będzie 700 dzieci biorących udział w edukacji przedszkolnej (w tym 150 dzieci ze specjalnych potrzebami i 12 dzieci z doświadczeniem migracji), 42 osoby z kadry przedszkoli (w tym 32 nauczycieli/pedagogów i 10 osób kadry wspierającej) oraz rodzice i opiekunowie prawni 160 dzieci w wieku przedszkolnym z ośrodków wychowania przedszkolnego w Gminie Stężyca.

Działania założone do realizacji w projekcie:

1. Utworzenie i funkcjonowanie 25 nowych miejsc w Przedszkolu „Smerfy”  w Stężycy, w tym:
  • remont sali dla nowo utworzonej grupy oraz części wspólnych,
  • zakup placu zabaw,
  • zakup wyposażenia (meble na salę, stołówkę, do szatni, monitor interaktywny, magiczny dywan) oraz doposażenia kuchni,
  • zakup pomocy edukacyjnych i dydaktycznych,
  • zakup laptopów dla kadry nauczycielskiej,
  • zatrudnienie nauczyciela, pomocy nauczyciela, logopedy, psychologa, nauczyciela języka angielskiego oraz pracowników obsługi;
  1. Kształtowanie i rozwijanie kompetencji kluczowych 700 dzieci w 5 przedszkolach, w tym:
  • zajęcia teatralne i muzyczne oraz zakup pomocy dydaktycznych i instrumentów muzycznych do prowadzenia zajęć artystycznych
  • zajęcia programowania i kodowania oraz zakup robotów, tabletów i laptopów do zajęć,
  • zajęcia z języka kaszubskiego,
  • warsztaty „z teatrem na Ty”,
  • wizyty u lokalnych pracodawców/przedsiębiorców;
  1. Wyrównywanie szans rozwojowych 150 dzieci o specjalnych potrzebach tj. z orzeczeniem o niepełnosprawności, deficytami rozwojowymi – WWR, doświadczeniem migracji oraz zaleceniem wsparcia od kadry pedagogicznej w 5 przedszkolach, w tym:
  • zajęcia arteterapii oraz zakup pomocy do arteterapii,
  • zajęcia integracji sensorycznej oraz zakup wyposażenia do sal SI,
  • zajęcia Trening Umiejętności Społecznych (TUS),
  • zakup wyprawki dla każdego dziecka praz zakup pomocy dydaktycznych do zajęć;
  1. Doskonalenie kompetencji zawodowych 42 osób kadry Oddziałów Wychowania Przedszkolnego, w tym:
  • Studia podyplomowe dla 5 nauczycieli z integracji sensorycznej,
  • szkolenia dla kadry Oddziałów Wychowania Przedszkolnego o tematyce tożsamość regionalna jak ją pielęgnować, kodowanie i programowanie, ekspansja kulturalna - warsztaty, integracja sensoryczna, komunikacja i współpraca z rodzicami/opiekunami prawnymi, arteterapia, neurodydaktyka,  edukacja włączająca, praca z dziećmi/osobami dotkniętymi problemem migracji, Trening Umiejętności Społecznych;
  • zakup materiałów szkoleniowych;
  1. Pedagogizacja dla rodziców w zakresie m.in. integracji jako wyzwanie nie tylko dla rodziców/opiekunów prawnych ale także ich pociech, problemów rozwojowych wieku przedszkolnego, kompetencji kluczowych u dzieci oraz jak je rozwijać, łamania stereotypów oraz równość płci i niedyskryminacji.

Efektem projektu będzie utworzenie 25 trwałych miejsc wychowania przedszkolnego oraz podniesienie jakości świadczonych usług w zakresie edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Stężyca poprzez podniesienie kompetencji kluczowych 700 dzieci, wyrównanie szans rozwojowych 150 dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, utworzenie sieci współpracy i podniesienie kompetencji/kwalifikacji 42 pracowników Placówek Wychowania Przedszkolnego. Dodatkowo podniesione zostaną kompetencje wychowawcze i społeczne 160 rodziców i opiekunów prawnych.

#Fundusze UE    #Fundusze Europejskie

Okres realizacji projektu: 01.03.2024 r. – 30.09.2026 r.

Wartość projektu: 3 739 399,41 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 178 489,49 zł

Wysokość wkładu z budżetu państwa: 186 969,98 zł

plakat informacyjny zawierający nazwę Beneficjenta, tytuł projektu, kwotę dofinansowania UE, logo Funduszy Europejskich, logo UE, herb województwa pomorskiego oraz adres portalu www.mapadotacji.gov.pl