Uroczyste obchody 100 lecia Szkoły Podstawowej wraz z otwarciem alei spacerowej do Jeziora Patulskiego

W dniu 24-08-2013 r. w Pierszczewie odbyły się uroczyste obchody 100 lecia Szkoły Podstawowej wraz z otwarciem alei spacerowej do Jeziora Patulskiego. W uroczystości wzięło udział ponad 200 osób-byli to mieszkańcy Pierszczewa, Pierszczewka, turyści oraz uczniowie tej szkoły m.in. Pani Rebiszke z Hamburga( do wojny mieszkała w Pierszczewku) ,profesor Witold Stankowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie , ksiądz Wacław Mielewczyk obecny proboszcz parafii w Przodkowie. Przybyli też przedstawiciele Gminy Stężyca - wójt Tomasz Brzoskowski i sekretarz Ewa Borzestowska oraz starostwa powiatowego w Kartuzach Pani Regina Ustowska
Uroczystość zorganizowało: Stowarzyszenie Warownia Pirsneńska, Kaszubska Fundacja Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ,,Podaruj trochę słońca", Rada Sołecka Pierszczewa .
Z okazji tego jubileuszu : powstała Aleja spacerowa do jeziora Patulskiego i broszura okolicznościowa o historii Pierszczewa. Zawiera ona wspomnienia uczniów i mieszkańców, stare nazwy kaszubskie, historię oraz legendy o Zamkowisku. Wydano foldery promujące spływy kajakowe ,,Kółkiem Jezior raduńskich" oraz płytkę pamiątkową ze zdjęciami i prezentacją multimedialną o Pierszczewie. Została odprawiona msza św. z liturgią kaszubską. Mszę odprawiał ks. Wacław Mielewczyk. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta Gminy Stężyca i kapela kaszubska ,,Podzamkowa „ z Łapalic. Wybrano seniora zjazdu, rozegrano konkurs z wiedzy o historii ziemi Pirsna dla starszych i dla najmłodszych z ciekawymi nagrodami ufundowanymi przez : właściciela ośrodka wczasów zdrowotnych ,,U Zbója"z Gołubia, właściciela Dworu Wybickich w Sikorzynie, Państwo Beatę i Andrzeja Młyńskich z Szymbarka, panią Bożenę Mach -Zakład fryzjerski ze Stężycy, Delikatesy Centrum Gołubie -panią Marię Krajnik. Jedna z uczennic seniorek pani Zofia Gosz przygotowała wiersz w załączeniu. Na uroczystość przybyli też rowerzyści z Torunia, którzy na 100 lat szkoły przejechali 100 km. Dokumentację fotograficzną tego wydarzenia wykonała Pani Hana Krauze.
Aleja spacerowa do jeziora Patulskiego powstała z inicjatywy stowarzyszenia Warownia Pirsneńska. Została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej (w ramach Małych Projektów) dotacji Gminy Stężyca i pracy własnej członków stowarzyszenia. Aleja to swobodny i wygodny dostęp do jeziora., która umożliwia rozpoczęcie i zakończenie spływów kajakowych ,,Kółkiem jezior raduńskich" .
U progu każdego działania są marzenia, a potem trzeba znaleźć środki i ludzi którzy razem pracują ,aby budować piękne rzeczy. Bez dobrej współpracy z władzami gminy i starostwa, niewiele by można zrobić. Jesteśmy stowarzyszeniem które buduje, jest przykładem dla innych , że nawet w małej wsi mogą powstawać wielkie dzieła. Wyrazem aprobaty tego co robimy, była obecność tak wielu gości.
Bardzo pragnął być z nami w tym dniu Stanisław Miodowski, niestety zmarł w czerwcu , ale jeszcze zdążył mi przekazać swoje wspomnienia o kochanym Pierszczewie.

Serdecznie dziękuję z pracę włożoną przy urządzaniu alei oraz uroczystości : rodzinie Grażyny i Stefana Szutenberg ,rodzinie Jolanty i Jana Miodowskich, rodzinie sołtysa Stefanii i Andrzeja Węsierskich ,Regine i Brunonowi Mejer, Irenie i Wiesławowi Klawikowskim , Józkowi Gdaniec, Zdzisławowi Kopacz oraz członkom rady sołeckiej Teresie Węsierskiej i Andrzejowi Jaroś. Dziękuję tym wszystkim ,którzy poświęcili swój czas przy redagowaniu naszej ,,Gazetki" Wszyścim wialdzi Bóg zapłac

Prezes stowarzyszenia
Mirosława Miodowska-Jaroś