Uczniowie z Szymbarku w Kaliningradzie

W dniach 7 - 9 maja trzydziestoosobowa grupa uczniów z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku gościła w Kaliningradzie. Uczestnikami wycieczki byli członkowie kółka teatralnego i chóru, którzy przyjęli zaproszenie dyrektora kaliningradzkiego Liceum nr 35. Polskich uczniów i ich opiekunów czekało bardzo serdeczne powitanie - staropolskim zwyczajem - chlebem i solą. Już od pierwszych chwil pobytu wszystkich ujęła rosyjska gościnność. Koledzy zza wschodniej granicy przygotowali krótki program artystyczny. Także i zespół z Szymbarka zaprezentował się na scenie. Zaśpiewał między innymi jedną piosenkę w języku gospodarzy, wykonał utwór „Życzenie" Fryderyka Chopina oraz pokazał dwa tańce kaszubskie. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Następnego dnia uczestnicy wycieczki wzięli udział w święcie szkoły pod nazwą „Rosyjskie wzory". Spotkanie miało międzynarodowy charakter. W rozgrywkach sportowych wzięły udział drużyny z Rosji, Polski i Litwy. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, kiedy uczniowie ubrani w biało - czerwone stroje odśpiewali polski hymn narodowy. W czasie rozgrywek panowała wspaniała atmosfera. Każdy z uczniów biorących udział w święcie otrzymał od organizatorów słodki upominek. Po południu nadszedł czas na zwiedzanie miasta. Ostatniego dnia pobytu uczniowie byli świadkami wielkiej parady z okazji Dnia Zwycięstwa. Dzięki uprzejmości organizatorów otrzymali specjalną przepustkę i mogli podziwiać defiladę z trybun dla gości. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Zawiązało się wiele przyjaźni. Młodzi ludzie doskonale porozumiewali się z sobą. Uczniowie z ZK iW w Szymbarku czekają teraz na przyjazd rosyjskich kolegów na Kaszuby, który nastąpi już wkrótce.