V Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej 2013

,,Kaszëbsczé spiéwë ù nas"
Już po raz V do Kamienicy Szlacheckiej zjechali się pasjonaci i miłośnicy pieśni kaszubskiej, by pokazać swoje umiejętności wokalne. Konkurs wpisał się na dobre w tradycję tej szkoły. W ten sposób pragniemy uczcić pamięć naszego patrona ,,pieśniarza z Kaszub'' ks. Antoniego Peplińskiego. Jest to święto szkoły, swoista uczta dla tych, którzy uwielbiają śpiewać.
Ideą konkursu jest rozpowszechnianie pieśni kaszubskiej i chyba się to organizatorom w pełni udało, gdyż w przesłuchaniach wzięło udział 16 solistów i 13 zespołów z całego powiatu. W sumie 116 wykonawców.
W tym roku patronat nad konkursem przejęło; .Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Urząd Gminy w Stężycy oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Stężycy. Za co niezwykle gorąco dziękują organizatorzy.
Konkurs oceniało profesjonalne jury w składzie:
Józef Stachnik- muzyk z Gdańska
Danuta Pioch - regionalistka, wice prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Gdańsku
Janina Czerwińska - regionalistka
Członkowie komisji oceniającej zgodnie podkreślali wysoki poziom wykonawców konkursu i ich walory artystyczne , a przede wszystkim wskazywali na bardzo urozmaicony repertuar, od klasyków pieśni kaszubskiej po współczesnych twórców; Jerzego Stachurskiego, Tomasza Fopke czy Eugeniusza Pryczkowskiego.
Przegląd pokazał, że talentów i perełek wśród kaszubskiej młodzieży nie brakuje, trzeba je tylko umiejętnie wyławiać. Świadczą o tym wyniki konkursu. Jury kilkakrotnie przyznało równorzędne miejsca w poszczególnych kategoriach.
Oto wyniki;
Kategoria przedszkola;