XII Wojewódzki Konkurs „Polacy, których poznać warto” Janusz Korczak

5 grudnia 2012r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy odbył się XII Wojewódzki Konkurs „Polacy, których poznać warto" Janusz Korczak pod patronatem Wójta Gminy Stężyca. Uczestniczyło w nim 28 uczniów ze szkół gminy Stężyca, Sulęczyno oraz Łubiana.

Wiedzę i umiejętności uczestników konkursu oceniało jury w składzie:
dr Danuta Drywa, Wiesław Leszczyński - pracownicy Muzeum Stutthof
Dorota Kuchta - nauczycielka języka polskiego i historii, znawczyni dokonań Janusza Korczaka z gimnazjum nr 2 w Rumi im. J. Korczaka.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu na podstawie literatury zaproponowanej przez organizatorów. W szkole podstawowej były to powieści: „Józki, Jaśki i Franki", „Kajtuś Czarodziej" oraz „Bankructwo Małego Dżeka", w gimnazjum: „Król Maciuś Pierwszy", „Dziecko salonu", „Pamiętnik" oraz opowiadania „Prawo dziecka do szacunku", „Miłość". Oprócz tego uczniowie musieli zapoznać się z biografią Korczaka zamieszczoną w Przewodniku encyklopedycznym „Literatura polska", a gimnazjaliści dodatkowo musieli poczytać o obozach zagłady w czasie II wojny światowej.

Konkurs był dwuetapowy. Najpierw uczestnicy rozwiązywali test zawierający zadania wielokrotnego wyboru oraz zadanie rozszerzonej odpowiedzi. Następnie pięciu najlepszych w każdej kategorii w części ustnej odpowiadało na dwa pytania oraz wykonywało zadanie dodatkowe: w szkole podstawowej była to płaskorzeźba przedstawiająca popiersie J. Korczaka, a w gimnazjum - umieszczenie na mapie konturowej Polski nazw czterech obozów zagłady i ich charakterystyki.

W kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się:
Julia Brzoskowska (Stężyca) - 1 miejsce
Jakub Sadowski (Klukowa Huta ) - 2 miejsce
Honorata Gostkowska (Węsiory) - 3 miejsce
Klaudia Socha (Kamienica Szlachecka ) - 4 miejsce
Marta Kurszewska (Szymbark) - 5 miejsce
W kategorii gimnazjum zwycięzcami zostali:
Karolina Hendrich (Gołubie) - 1 miejsce
Justyna Glińska (Łubiana) - 2 miejsce
Anna Mielewczyk (Gołubie) - 3 miejsce
Monika Stanisławska (Stężyca) - 4 miejsce
Klaudia Zaworska ( Mściszewice) - 5 miejsce
Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Stężycy, a dla pozostałych uczestników organizatorzy przygotowali nagrody pocieszenia.