Przejdź do stopki

Opis realizacji inwestycji Stężyca - Gołubie I Etap

Opis realizacji inwestycji   Stężyca -  Gołubie I Etap

Treść

ZADANIE ZOSTAŁO DOFINANSOWANE PRZEZ WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODAKI WIODNEJ W GDANSKU

Inwestycja została realizowana na terenie Gminy Stężyca, w powiecie kartuskim, województwie pomorskim. Obszar jest położony na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, posiada wyjątkowo cenne walory przyrodnicze. Na terenie Gminy znajdują się liczne rezerwaty ścisłe, chroniące ginące gatunki fauny i flory. Obszar ten usytuowany w obrębie jezior rynnowych, charakteryzuje się znaczącym urozmaiceniem terenu, co korzystnie wpływa na walory krajobrazowe, rekreacyjne i turystyczne terenu. Miejsce to jest jednym z najczęściej odwiedzanych terenów na Pomorzu. i Celem ogólnym realizowanego projektu jest przeciwdziałanie marginalizacji ekonomicznej Gminy Stężyca. Projekt jest zgodny z zapisem Strategii Województwa Pomorskiego, Strategii Rozwoju Gminy Stężyca, oraz z opracowanym Programem Rozwoju Lokalnego Gminy Stężyca, jak również wynika ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Stężyca i Programu Ochrony Środowiska Gminy Stężyca na lata 2007-2013.

Opracowywana dokumentacja pt „ :, Gołubie , Stężyca Etap I „ zakładała budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przyłączami i przepompowniami ścieków dla w/w miejscowości .
W wyniku inwestycji powstało :
- sieć kanalizacji grawitacyjnej - 15,18 km
- przyłącza kanalizacyjne - 5,69 km
- rurociąg tłoczny - 6,6 km
- przepompowni ścieków -. 5
- ilość przyłączy kanalizacyjnych -526 szt
Ścieki z wykonanej kanalizacji będą odprowadzane do istniejącej oczyszczalni ścieków w Stężycy.

Głównym celem realizowanego projektu było stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju gospodarczego gminy zgodnego z zasadami rozwoju zrównoważonego poprzez uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Stężyca. Projekt pozwolił na kontynuowanie rozpoczętego większego planu kompleksowego uregulowania gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Bezpośrednim celem jest poprawa stanu środowiska naturalnego wskutek rozbudowy sieci kanalizacji zostanie wyeliminowany obecnie praktykowany sposób pozbywania się ścieków, polegający na wylewaniu ich z przydomowych szamb bezpośrednio do gruntu. Taka sytuacja powoduje ogromne niekorzystne skutki dla środowiska naturalnego, zanieczyszczając wody powierzchniowe (intensywnie wykorzystywane dla celów rekreacji) i gruntowe, oraz gleby.

Zdjęcia