Grzybobranie w Szymbarku
Treść
Uczniowie klas czwartych szkoły podstawowej Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku uczestniczyli 27 września w „II Grzybobraniu" zorganizowanym przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku oraz Zarząd Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Grzybobranie rozpoczęły terenowe warsztaty z edukacji ekologicznej nt. „Grzyby jadalne i trujące", połączone ze zbiorem grzybów. Pod kierunkiem doświadczonych instruktorów dzieci uczyły się rozpoznawać znalezione grzyby, słuchały ciekawostek i opowieści o znaczeniu grzybów w przyrodzie i dla człowieka. Pytań miały całe mnóstwo:).
Na wracających z lasu „grzybiarzy" czekały gorąca herbata, bułeczki i kiełbaski z ogniska.
Grzybowe zbiory rozłożone zostały na wyznaczonym dla konkretnej szkoły stoliku, gdzie obejrzeli je członkowie komisji konkursowych. Szukali najładniejszych, największych grzybów oraz takich, które zadziwiały kształtem. W „II Grzybobraniu" wzięło udział jedenaście szkół z powiatu kartuskiego (to ponad 320 uczestników). Warsztaty i zajęcia prowadzili przyrodnicy współpracujący z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Szymbarku oraz z Kaszubskim Parkiem Krajobrazowym.
Sukcesy naszych uczniów:
I miejsce w konkursie wiedzy na rozpoznawanie gatunków jadalnych i trujących grzybów „Jaki to grzyb?" - Agnieszka Kupper z klasy IVa
II miejsce w konkursie „Grzyb o najbardziej oryginalnym kształcie"
-Wiktoria Machola z klasy IVa
II miejsce w konkursie „Na największego grzyba znalezionego podczas warsztatów"- Serafin Stenka z klasy IVb
III miejsce w konkursie „Na największego grzyba znalezionego podczas warsztatów"- Wiktoria Machola z klasy IVa
Dziękujemy i czekamy już na kolejne warsztaty przyrodnicze w OEE w Szymbarku.
(tekst i zdjęcia MK)