Światowy Dzień Sybiraka - IX Zjazd w Szymbarku

Tradycją Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku jest uczestnictwo uczniów klas trzecich gimnazjum w obchodach Dnia Sybiraka organizowanych przez Związek Sybiraków Oddział w Gdańsku, Rodzinę Katyńską, Starostę Kartuskiego i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. 17 września spotkali się Sybiracy z kraju i zza granicy oraz ci, którym bliska jest pamięć Golgoty Wschodu. Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hymnu narodowego i Sybiraków. Następnie odprawiona została msza św. w intencji ofiar Sybiru, którą celebrował arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Po części oficjalnej uczestnicy zjazdu przenieśli się do amfiteatru, gdzie wysłuchali koncertu polonijnej orkiestry młodzieżowej „Słoneczne Marzenia" z Krasnojarska oraz obejrzeli przedstawienie upamiętniające ofiary Syberii. Dla uczniów była to niecodzienna lekcja patriotyzmu.

(K.P.)