Regaty o Puchar Wójta Gminy Stężyca

Dnia 8 lipca 2012 roku na Jeziorze Raduńskim Górnym w Stężycy odbył się III Żeglarski Puchar Raduni, czyli Regaty o Puchar Wójta Gminy Stężyca.

Przedsięwzięcie to jest częścią Stężyckiej Akademii Żeglarskiej. Projekt obejmuje, oprócz corocznych regat, również szkolenia żeglarskie dla dzieci i młodzieży gminy Stężyca w formie regularnych zajęć w ciągu całego roku i dziesięciodniowego obozu żeglarskiego na początku lipca. Co roku udział w nim bierze ok. 30 dzieci z całej gminy.

Impreza odbyła się przy marinie żeglarskiej w Stężycy, nad brzegiem Jeziora Raduńskiego Górnego. Żeglarze ścigali się na żaglówkach typu Optymist, Omega i kabinowych. Sędzią regat był dr inż. Bogusław Kibort.

WYNIKI RYWALIZACJI

klasa Optymist - „zerówki"

I miejsce - Piotr Zielke, łódka „Kumulus" nr żagla 539

klasa jachtów kabinowych

I miejsce - „Tażan", sternik: Stanisław Kulas
załoga: Aleksandra Brunka, Izabela Markowska, Wiktoria Dułak

Przyznano też puchary w dwóch dodatkowych kategoriach: nagrodę dla najmłodszego uczestnika regat otrzymała Kaja Dąbrowska, zaś dla najszybszej żaglówki- załoga jachtu „Dżony" w składzie: Izabela Gostkowska, Kamila Mejer, Monika Zaborowska, Alina Szulist. Żeglarze zostali poczęstowani gorącym posiłkiem i napojami. Zawody asekurowali strażacy na łodzi motorowej z OSP Stężyca.

Były to już trzecie regaty na Jeziorze Raduńskim Górnym. Przedsięwzięcie od początku czynnie wspiera samorząd gminy Stężyca na czele z wójtem Tomaszem Brzoskowskim oraz jednostka organizacyjna - Kaszubsko-Pomorskie Stowarzyszenie Upowszechniania Żeglarstwa, którego prezesem jest Grzegorz Przepiórski. Swoje wsparcie deklarują też liczni prywatni sponsorzy. Dzięki nim Stężycka Akademia Żeglarska przed rokiem otrzymała własną, nową flotę szkoleniową - 10 łódek typu Optymist, 2 Omegi i łódź asekuracyjną. To właśnie na tym sprzęcie dzieci i młodzież trenują ten sport, co roku uczestnicząc w kilkunastodniowych stacjonarnych szkoleniach żeglarskich, oraz w tych organizowanych w weekendy podczas roku szkolnego.

Iwona Tusk

Pliki