Przejdź do stopki

Zespół Marzebiónczi na Słowacji

Zespół Marzebiónczi na Słowacji

Treść

W dniach od 06. 06. 12.do13.06.12. br. Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „ Marzëbiónczi" z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku uczestniczył w XVI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „ Krojovane Babiky 2012" na Słowacji.

Zespół, którego kierownikiem jest pani Alicja Zdrojewska, koncertował m. in. w Papradzie, Kežmaroku i okolicach. Oprócz zespołów słowackich występowały dzieci i młodzież z Armenii, Turcji, Ukrainy oraz z Serbii. Napięty program festiwalu nie zniechęcił nawet maluczkich. Trzeba dodać, iż najmłodsi polscy uczestnicy liczyli po 9 lat, a mimo wszystko dzielnie znosili trudy podróży oraz liczne koncerty. Małe „stokrotki" znakomicie odnalazły się w świecie artystycznym. Nawiązały znajomości z rówieśnikami z różnych krajów i wymieniły się upominkami- symbolami swoich regionów.

Członkom zespołu udało się również zwiedzić Słowację. Odwiedzili Kościół Św. Jerzego w Spišskej Sobotie, w którym znajduje się unikat kultury europejskiej Boží Hrob z 1780r. Ponadto byli w Muzeum miasta Paprad. W Keǯmarskẏm Hrade rozpoznawali przedmioty z poszczególnych rzemiosł, które pochodziły z trzynastego wieku po współczesność.

Kolejnego dnia udali się do Tatralandii, czyli słowackiego Aԛua Parku , a tam uciechom nie było końca. Największą popularność zdobyły pontonowe ślizgawki oraz piłka siatkowa w wodzie .

Słowacja to przede wszystkim piękne góry. Uczniowie zmagali się zatem z trudnościami na szlaku. Tylko nielicznym udało się pokonać zmęczenie i dojść do Koziej Góry, której wysokość wynosi ok. 800 m n.p.m. Na wyższe wzniesienie wyruszyli kolejką górską z Wysokich Tatr. Na szlaku podziwiali naturę niczym z baśni. Te cudowne wspomnienia, melodie oraz pieśni innych dziecięcych zespołów na długo pozostaną w pamięci.

Członkowie Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „ Marzëbiónczi" dziękują wszystkim, którzy pomogli im wyjechać na Słowację. Swój udział w festiwalu zawdzięczają m.in. sponsorom: Urzędowi Gminy Stężyca, Starostwu Powiatowemu Kartuzy, ZKiW w Szymbarku, firmie Rajbud Tczew, Domino Kartuzy, LOT Wieżyca, „U Zbója" J. Gawroniak, księdzu G. Fąferko, p. A. Młyńskiemui p. H. Lewna. Dzięki nim uczniowie zasiali na Słowacji ziarenko kultury kaszubskiej. Każdy występ gromko oklaskiwano! Opłacił się trud podróży i prób . Dziękujemy!

Opracowanie: Renata Mach
Katarzyna Pek

Zdjęcia