Konferencja poświęcona pamięci profesor Anny J. Podhajskiej

Uczniowie trzecich klas Publicznego Gimnazjum w Szymbarku uczestniczyli w konferencji poświęconej pamięci profesor Anny Podhajskiej. Była lekarzem, profesorem biotechnologii, specjalistą w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Pracowała nad terapią chorób nowotworowych. Zasłużyła się też jako współzałożycielka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku (MWB UG-AMG) oraz założycielka Centrum Transferu Technologii w ramach Pomorskiego Parku Technologicznego w Gdyni.
Rodzina Pani Profesor jest związana z okolicami Szymbarka: Kaplicą i Krzeszną, Anna Podhajska pochowana jest na szymbarskim cmentarzu. Konferencja rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Szymbarku, stamtąd uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Rozważania wspomnieniowe w sali konferencyjnej („Pod Wieżą") otworzył profesor Jerzy Rokicki z Wydziału Biologii UG. Wprowadzenie uzupełnili ksiądz kanonik Marian Kryszyk oraz Tomasz Brzoskowski - wójt gminy Stężyca.
O działalności naukowo-społecznej Anny Podhajskiej opowiedziała nam w ciepły, osobisty sposób profesor Ewa Łojkowska. Kolejne dwie prelekcje „Historia o dobrych i złych genach" profesora Tadeusza Kaczorowskiego i „Biotechnologia zmienia świat, w którym żyjemy" profesora Krzysztofa Bielawskiego przybliżyły słuchaczom zagadnienia z zakresu genetyki i mikrobiologii. I tu nie zabrakło serdecznych, pełnych uznania wspomnień o Pani Profesor.
Organizatorami konferencji byli: prof. Jerzy Rokicki (Przewodnicy Komitetu Organizacyjnego), prof. Ewa Łojkowska, mgr Tomasz Brzoskowski, ks. Marian Kryszyk, inż. Andrzej Młyński oraz dyrektor ZKiW w Szymbarku - mgr Ireneusz Zarach.
Mamy nadzieję, że współpraca szkoły i Gminy z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i GUMed będzie kontynuowana w przyszłości.