Święto Szkoły Podstawowej w Stężycy

Tegoroczne Święto Szkoły Podstawowej w Stężycy 9 marca miało charakter kaszubski, był to również Dzień Otwarty Szkoły. Program obchodów był bardzo ciekawy.

Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z twórcami ludowymi i ludźmi propagującymi kulturę kaszubską. Byli to: Kinga Lideke- członek kapeli zespołu folklorystycznego ,, Kościerzyna", z zamiłowania hafciarka; Kazimierz Cybula - plecionkarz z Kamienicy Szlacheckiej; Piotr Szyca - redaktor telewizji „Teletronik" z Kartuz oraz „Radia Kaszebe"; Jerzy Cyrzan - mieszkaniec Stężycy, pamiętający jej wyzwolenie 09.03.1945r.; Beata Konkol - przewodnik turystyczny, członek Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

Odbył się też Konkurs Wiedzy o Patronie i Regionie przygotowany przez opiekunów i członków Samorządu Uczniowskiego. Oprócz tego dzieci przygotowały prezentację miast kaszubskich.

Kulminacyjnym punktem programu była uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości: emerytowanego dyrektora - Alfonsa Karcza, sołtysa sołectwa Stężyca - Haliny Kulwikowskiej, prezesa O/ZK-P w Stężycy - Kazimierza Walkusza, przewodniczącej Rady Rodziców - Joanny Adamskiej,
a także wielu emerytowanych nauczycieli, którzy z nostalgią wspominali uroczystość nadania szkole imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego 9 marca 1981 roku. Po części oficjalnej (wprowadzeniu sztandaru SP i przemówieniach gości) wystąpiły zespoły pieśni i tańca: „Marzebiónci" z Szymbarka i „Niezabotczi" ze Stężycy.

Przez cały czas trwania obchodów można było degustować kaszubską drożdżówkę i chleb ze smalcem na stoisku przygotowanym przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego.

Po akademii odbyło się spotkanie gości, w którym uczestniczyli również Wójt Gminy Stężyca - pan Tomasz Brzoskowski oraz Wicewójt - pan Ireneusz Stencel.

To kolejny dzień, który pięknie zapisze się w pamięci uczniów i nauczycieli.