200 km linii światłowodowej w Gminie Stężyca

W ramach kontynuacji programu POPC ogłoszono nowy konkurs: FERC (Program Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy na lata 2021-2027) oraz KPO (Krajowy Plan Odbudowy). Oba programy zakładają kontynuację realizacji celów Programu Polska Cyfrowa 2014-2020, planując objęcie zasięgiem sieci NGA 1,7 miliona gospodarstw domowych, zapewniając przepływność na poziomie 300 Mb/s z możliwością zwiększenia do 1 Gbit/s. Na rozwój internetu z programów KPO i FERC przeznaczono ponad 8,6 miliarda złotych (w tym ponad 5,6 miliarda złotych na budowę sieci w ramach KPO i prawie 3 miliardy złotych dla FERC).

Korzyści z dostępu do internetu są nieograniczone: szybki transfer danych, praca zdalna, utrzymywanie kontaktów, rozwój pasji, poznawanie świata, edukacja, rozwój osobisty itd. Jednakże, z powodu wysokich kosztów budowy sieci światłowodowych, nie wszędzie byłoby to możliwe. Dlatego na obszarach, gdzie stwierdzono niedoskonałość rynku lub istotne nierówności w dostępie do sieci NGA, budowa sieci o wysokiej przepustowości będzie finansowana z funduszy KPO i FERC.

W ramach projektu Fundusz Europejski na Rozwój Cyfrowy (FERC) na terenie gminy Stężyca rozpoczną się prace związane z budową linii światłowodowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą na potrzeby szybkiego internetu. Łącznie zostanie wybudowanych ponad 200 kilometrów linii światłowodowych. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Orange Polska S.A., a generalnym wykonawcą firma Fiber Solutions sp. z o.o. z Poznania.

Dnia 19 czerwca 2024 roku przedstawiciele Gminy Stężyca: Wójt Ireneusz Stencel oraz Pani Weronika Ciachowska spotkali się z przedstawicielami Wykonawcy: Panem Sławomirem Rembarz oraz Panią Agnieszką Budzicką. Wykonawca zaprojektuje i wybuduje sieć światłowodową, zapewniając dostęp do usług 2177 gospodarstwom domowym. Omówiono zakres prac oraz plan dotyczący przyłączeń abonentów.
Działania w zakresie oferty i informacji dla potencjalnych abonentów realizują przedstawiciele Orange Polska pod numerem telefonu 801 234 567 lub 510 100 100.