Profesjonalizm młodych aktorów z Szymbarka

W dniach 14 - 16 stycznia trwała w Warszawie jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Wielopokoleniowego Ekumenicznego Teatralno-Muzycznego Festiwalu Bożonarodzeniowego „Betlejem u Avetek", organizowanego przez Fundację AVE. To jedna z największych bożonarodzeniowych imprez w kraju! Co roku gromadzi ponad 1500 wykonawców. Podobnie było i w tym roku. Przesłuchania oceniane przez profesjonalne jury trwały przez trzy dni od rana do wieczora w dwóch salach widowiskowych miasta Warszawy. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach - muzyka i teatr. Sukcesem zakończył się występ koła teatralnego „Cudaki" z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Szymbarku. „Cudaki" zaprezentowały sztukę „Jasełka XXI wieku" i zdobyły nagrodę w kategorii - gra aktorska. Komisję zachwyciły szczególnie role diabłów. Doceniono choreografię i profesjonalizm w wykonaniu młodych aktorów grających te mroczne role. Jeden z fragmentów sztuki grany był w języku kaszubskim. Zabrzmiała też kaszubska kolęda. Ze strony jury padło wiele ciepłych słów pod adresem członków zespołu. Festiwal był także świetną okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i integracji dla grup artystycznych, działających w różnych środowiskach. Podkreślić należy, że wśród tak wielu wykonawców, tylko kilka reprezentowało środowisko wiejskie. Większość to reprezentanci dużych miast : Warszawy, Pruszkowa, Legionowa, Koszalina, Grodziska Mazowieckiego i wielu, wielu innych. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych młodych aktorów. Gratulujemy! Wyjazd grupy teatralnej został zorganizowany przez Księdza Tadeusza Stajkowskiego. Opiekunami koła są panie - Alicja Nastała i Mirosława Hewelt. Dziękujemy sponsorom, dzięki którym młodzi aktorzy mogli udać się do Warszawy.