Kurs Ratowników Wodnych w Stężycy
Treść
Tuż przed sezonem letnim, w dniach od 17.06 - 22.06.2017 r. na terenie kąpieliska gminnego, Mariny Wodnej oraz Zespołu Kształceniu i Wychowania w Stężycy odbywały się zajęcia teoretyczne i praktyczne szkolące kandydatów na stopień Ratownika Wodnego. Kursanci byli już przygotowani, ponieważ niektóre elementy ratownictwa wodnego przerabiali i zaliczali wcześniej na uczelni i także podczas uczelnianych programowych obozów letnich w OSS w Raduniu. Inicjatorem kursu był wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, natomiast koordynatorem z ramienia stężyckiej gminy Marcin Kieliński. Udział w szkoleniu wzięła grupa pilotażowa, która składała się z studentów Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz mieszkańców gminy Stężyca. Prowadzącym zajęcia szkoleniowe był dr Dariusz Skalski – instruktor wykładowca WOPR, instruktor w zakresie ratownictwa wodnego, pracownik naukowy Zakładu Sportów Wodnych AWFiS w Gdańsku. Asystentką na kursie była Martyna Łącka – Ratownik Wodny, studentka III roku AWFiS w Gdańsku (jeszcze w tym miesiącu czeka ją obrona pracy dyplomowej), na co dzień mieszkanka gminy Stężyca.
Dzięki przychylności wójta gminy Stężyca kursanci mieli bardzo dobre warunki, które obejmowały nocleg, wyżywienie, a także zajęcia teoretyczne prowadzone w bardzo dobrze wyposażonych salach lekcyjnych. Kursanci mieli także wysłuchania wykładu specjalnego, poszerzającego program kursu na stopień ratownika wodnego: "Bezpieczeństwo publiczne a bezpieczeństwo zdrowotne", który dr Piotr Lizakowski z Akademii Marynarki Wojennej /WDiOM/ w Gdyni.
Kurs zakończył się uroczystym ślubowaniem Ratowników Wodnych oraz nadaniem stopni ratowniczych. Wójta na uroczystym zakończeniu reprezentowała bardzo sympatyczna Pani Dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy Lucyna Kerlin. Absolwenci kursu mają możliwość podjęcia pracy na kąpieliskach znajdujących się na terenie gminy Stężyca.
Kurs miał także wymiar naukowy, ponieważ wśród studentów zrodziła się inicjatywa powołania na uczelni – od nowego roku akademickiego 2017/2018 Koła Naukowego: „Bezpieczeństwo – ratownictwo wodne i pływanie”, w którym studenci będą kontynuować tematykę szeroko pojętego ratownictwa wodnego, także od strony naukowej. Ponadto pilotażowy charakter kursu – potwierdził działanie władz uczelni (w tym kierownika Zakładu Sportów Wodnych, dra Piotra Makara – pełniącego funkcję prodziekana), zmierzające do utworzenia nowych specjalizacji (obok specjalizacji z pływania), właśnie m. in. z ratownictwa wodnego i bezpieczeństwa - edukacji dla bezpieczeństwa. Rozmowy z studentami potwierdziły, że jest duże zainteresowanie w kierunku zdobywania dodatkowych kwalifikacji, bardzo przydatnych w pracy przyszłych absolwentów oliwskiej AWFiS.