Przejdź do stopki

Kaszubi na targach Smaki Regionów w Poznaniu

Kaszubi na targach Smaki Regionów w Poznaniu

Treść

Pawilon "Smaki Regionów" to nowość na targach Polagra-Food w Poznaniu, które odbyły się w dniach 11 - 14.09.2010 roku. Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych i Gastronomii to najważniejsze spotkanie branży w tej części Europy.
Pawilon "Smaki Regionów" to specjalnie zaaranżowana hala, gdzie była promowana i sprzedawana żywność regionalna, tradycyjna i ekologiczna.


Na targach swoje stoiska wystawiały m.in. województwa. Pomorskie przygotowywał Urząd Marszałkowski na czele z Kazimierzem Sumisławskim Dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Osobą odpowiedzialną za stoisko pomorskiego była Edyta Klasa, pracownik tegoż departamentu. Składało się z 4 części w których prezentowały się subregiony: Kaszuby, Kociewie, Powidle i Nadmorski. Centralną część zajmowała drewniana chata w której każdego dnia region był gospodarzem. Kaszuby były gospodarzem 13 września, kiedy na scenie rozdawano perły w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Stoisko Kaszub przygotowały dwa powiaty kartuski i kościerski. Wspaniale zaprezentowało się Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego, którego panie na czele z Zytą Górną prezes w strojach kaszubskich częstowały gości swoimi wyrobami kulinarnymi. Przygotowały też wystrój w stylu kaszubskim. Było pięknie i jak w domu, dlatego stoisko odwiedzało wielu znamienitych gości m.in. Władysław Serafin - Prezes Kółek Rolniczych, Krzysztof Ardanowski - b.Wiceminister Rolnictwa. Chętnie wywiady robiły sobie stacje telewizyjne. Gośćmi stoiska byli też samorzadowcy z Kaszub m.in. Starosta powiatu kościerskiego Grzegorz Zabrocki, Wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski wraz ze swoim zastępcą Ireneuszem Stencel oraz radnym powiatu Andrzejem Klasą.
Na scenie wręczono perły nagrody główne w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Z woj. Pomorskiego przyznano trzy perły m.in. Państwu Brygidzie i Andrzejowi Kąkol za metkę mojuszewską,
Zmieniona formuła targów promujących produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne wytwarzane przez głównie małych wytwórców sprawdziła się. Produkty te wzbudziły duże zainteresowanie konsumentów i handlowców. Była to doskonała promocja poprzez targi czy media, które je odwiedzały i relacjonowały. Dzięki temu rośnie znaczenie produktów regionalnych, tradycyjnych czy ekologicznych wytwarzanych często przez nasze małe gospodarstwa rolne, Koła Gospodyń czy osoby fizyczne. Jest to ważne, bo mamy dzięki temu zdrową żywność i stwarzamy możliwości wzrostu dochodów dzięki sprzedaży tych produktów. Powinniśmy się bronić prze zalewem żywności z zagranicy taniej, ale niezdrowej, często modyfikowanej. Ceńmy to, co nasze póki to mamy. Kaszuby można promować poprzez nie tylko kulturę, muzykę, śpiew, haft, rzeźbę itp. ale tez produkty kulinarne których mamy bardzo dużo.

Zobacz galerię

Zdjęcia