ZAWIADOMIENIE o zmianie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Wójt Gminy Stężyca zawiadamia, że Rada Gminy Stężyca w dniu 25 października 2016 r. podjęła nową uchwałę Nr XVII/256/2016 zmieniającą uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty (Dz. Urz. Woj. Pom. z 2016 r., poz. 3876).

W związku z powyższym od dnia 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywały następujące stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

Wielkość gospodarstwa domowego

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli

są zbierane i odbierane
     w sposób selektywny

(segregowany)

nie są zbierane i odbierane
w sposób selektywny

(niesegregowany)

jednoosobowe

18,00 zł miesięcznie

24,00 zł miesięcznie

dwuosobowe

32,00 zł miesięcznie

44,00 zł miesięcznie

trzyosobowe lub większe

47,00 zł miesięcznie

65,00 zł miesięcznie

Właściciele nieruchomości którzy złożyli deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie są zobowiązani do składania nowej deklaracji.

Jednocześnie przypominamy wszystkim właścicielom nieruchomości zamieszkałych, iż nowe deklaracje należy złożyć w przypadku zmiany np.:

• ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość (spowodowanej m.in. zmianą miejsca zamieszkania, narodzinami dziecka, zgonem itp.)
  • sposobu zbierania odpadów (segregowane/niesegregowane)

lub zmiany innych danych mających wpływ na wysokość opłaty, w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany w Urzędzie Gminy w Stężycy.

Zgodnie z treścią ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji. Zawiadomienia zostaną doręczone przed pierwszym terminem płatności zmienionej opłaty.

Obowiązek zawiadomienia o nowej wysokości opłaty nie dotyczy właścicieli nieruchomości, wobec których została wydana decyzja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości jest obowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z art.6o ust. 4 ustawy.

Zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi związana jest ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w naszej gminie. Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi ma być systemem samofinansującym się. W związku z powyższym w celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie konieczne jest pobieranie takiej opłaty od mieszkańców, aby wystarczała ona na realizację całości zadania, którym została obciążona gmina.