Termomodernizacja obiektów na terenie 4 gmin z dofinansowaniem unijnym

Projekt partnerski pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej na terenie Szwajcarii Kaszubskiej” złożony przez Gminę Stężyca - lidera projektu uzyskał pozytywną ocenę. Wartość projektu wynosi 9.956.787,87 zł, a otrzymane dofinansowanie to 7.087.195,27 zł co stanowi 77,41% całkowitych kosztów realizacji zadania.

Pod koniec stycznia Gmina Stężyca złożyła wniosek o  dofinansowanie w sprawie wspólnej realizacji zadania. Przedmiotem realizacji zadania jest kompleksowa modernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie 4 gmin: Gminy Chmielno, Gminy Sulęczyno, Gminy Linia i Gminy Stężyca. Projektem zostanie objętych 20 budynków dla których na bazie przeprowadzonych audytów energetycznych wybrano rozwiązania wpływające w najbardziej efektywny sposób na poprawę efektywności energetycznych. W zależności od budynków inwestycja obejmie kompleksowe działanie związane miedzy innymi z: ociepleniem elewacji zewnętrznych budynku, wymianą elementów stolarki okiennej lub drzwiowej, poprawa jakości i sprawności instalacji grzewczej oraz w części budynków wymianą źródeł ciepła.

- Cieszę się, że nasz partnerski projekt uzyskał pozytywną ocenę – powiedział Tomasz Brzoskowski, wójt Gminy Stężyca, liderem projektu. – Zainteresowanie ogłoszonym konkursem było bardzo duże. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego na ten konkurs przeznaczył 155 mln zł., a wartość złożonych projektów była na ponad 246 mln zł. Udało się znaleźliśmy się na liście wybranych wniosków do dofinansowania. Należy zaznaczyć iż gminy posiadały pełną gotowość projektową, która była niezbędna do złożenia wniosku.

W ramach złożonego projektu na terenie Gminy Stężyca odremontowane zostaną następujące obiekty:

- świetlica wiejska w Gapowie,

- świetlica wiejska w Łosienicach,

- świetlica wiejska w Żurominie,

- świetlica wiejska w Stężyckiej Hucie,

- budynek OSP w Szymbarku,

- Dom Pomocy Społecznej w Stężycy,

- obiekty Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Stężycy.