Wniosek o dofinansowanie na węzeł w Gołubiu

W związku z zatwierdzeniem projektu węzła integracyjnego Gmina Stężyca otrzymała zaproszenie do złożenia wniosku w terminie do 20 czerwca 2016 r. o dofinansowanie projektu pt. „Budowa węzła integracyjnego Gołubie na terenie gminy Stężyca wraz z trasami dojazdowymi” przewidzianego do realizacji w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski – mechanizm ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

W ramach projektu zostanie przeprowadzona kompleksowa modernizacja węzła integracyjnego w miejscowości Gołubie wraz z budową infrastruktury rowerowej. Zagospodarowanie terenu obejmować będzie:

- parking dla samochodów osobowych

- przystanek autobusowy z wiatą i miejscem postojowym dla autobusów,

- stojaki rowerowe na 96 szt. rowerów,

- interaktywny dostęp do rozkładu jazdy,

- chodniki i place utwardzone,

- oświetlenie terenu.

W ramach realizacji zadania powstanie około 20 km ścieżek rowerowych w kierunku miejscowości Stężyca, Szymbark i Zgorzałe.

Gmina Stężyca od 2010 roku prowadzi prace związane z uzyskaniem wszelkich niezbędnych dokumentów projektowych. Z nowego rozdania środków z Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 Gmina Stężyca otrzyma dofinansowanie następujących zadań:

- Budowa węzła integracyjnego Gołubie na terenie gminy Stężyca wraz z trasami dojazdowymi,

- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Stężyca, Szymbark, Potuły, Kamienica Szlachecka, Borucino, na terenie aglomeracji Stężyca,

- Pomorskie Szlaki Kajakowe,

- Kompleksowa modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej na terenie Szwajcarii Kaszubskiej.

Wartość powyższych projektów szacuje się na kwotę 60 mln złotych. Zadania te realizowane będą realizowane w latach 2017 – 2018.