Wójt Gminy Stężyca informuje, że Gmina Stężyca otrzymala dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku do zadania pn.: "Unieszkodliwianie odpadów azbestowo-cementowych z terenu gminy Stężyca - edycja 2009" w wysokości 49999,00 zł. Całkowity koszt zadania wyniósł 100238,76 zł, z czego 50% dofinansowania pochodzi ze środków WFOŚiGW w Gdańsku, 25% tej kwoty to dotacja z budżetu Gminy Stęzyca, a pozostałe 25% to środki własne właścicieli nieruchomości z których demontowny jest eternit.

W wyniku realizacji zadania przewiduje się uzyskanie efektu ekologicznego w postaci usuniecia 3.834,47 m2 plyt azbestowo-cementowych, co daje ok. 43 ton odpadów niebezpiecznych. Wyroby azbestowe zostana zdjete z 21 budynków o funkcji mieszkaniowej.