Przejdź do stopki

„Jak to pierwi beło” Poznawanie tradycji kaszubskich w Zgorzałem

Treść

10 maja o godz. 17.00 w Domu Strażaka w Zgorzałem odbyło się spotkanie kulturalne pod nazwą „Jak to pierwi beło", którego głównym organizatorem  było Stowarzyszenie  Kobiet Zgorzałego.

Była to realizacja pierwszego wniosku napisanego przez Stowarzyszenie w zakresie gminnych zadań publicznych wsparcia organizacji pozarządowych. Wśród wypełnionej po brzegi sali znalazły się władze samorządowe z wójtem Czesławem Witkowskim i sekretarzem Bogusławem Darsznikiem, radni z Przewodniczącym Stefanem Literskim, a także goście związani z wystawą  starych fotografii z Gminy Stężyca oraz wielu mieszkańców i gości przebywających w okolicy.

Spotkanie prowadzili główni pomysłodawcy i wykonawcy projektu- Zyta Górna -prezes stowarzyszenia i Andrzej Klasa - radny powiatowy.

Przygotowany  program realizowany był w bardzo przyjaznej i rodzinnej atmosferze, którą bardzo chętnie podtrzymywali występujący goście.
Bardzo ciepło zostało przyjęte wystąpienie ks. Zbigniewa Kulwikowskiego na tytułowy temat. Widać było swobodę we władaniu językiem kaszubskim jak i  to, że  tematyka życia i obyczajów panujących na Kaszubach mówiącemu była bardzo bliska i bardzo znana, ukazana na wielu płaszczyznach szczególnie tej humorystycznej.

Tego dnia zaprezentowano także książkę autorstwa  Andrzeja Klasy pt. „Gmina Stężyca w kolorze sepii". To niezwykła publikacja starych fotografii zebranych z terenu całej gminy. Niejeden z gości rozpoznawał na nich siebie i swoich przodków.
 Wśród listy atrakcji znalazł się także pokaz filmu pt. „Kaszuby oczami młodzieży" przygotowanego przez Klub „Ingenium" z I LO w Kartuzach, a także występy dzieci i młodzieży, którzy recytowali prozę i poezję w języku kaszubskim.

Wszystko to można było słuchać i oglądać przy suto zastawionym stole z potraw kaszubskich  wszelkiego rodzaju  od swojskiego chleba z swojskim masłem czy smalcem, ryby w rożnych postaciach do tradycyjnego podpiwku czy nalewki z pigwą, wspomnieniom nie było końca co do smaku i czasów.

Ze smakołykiem w dłoni można było podziwiać wystawę:  dawniej fotografii, używanych sprzętów gospodarstwa domowego oraz zabytkowych mebli, a  wszystko umilała i tworzyła klimat  kapela „Zośka".

O tym, że spotkanie było udane i bardzo trafione w oczekiwania świadczą  
poniższe  zdjęcia. Należą się wielkie podziękowania dla pań z Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego  i panu Andrzejowi Klasie za tak dobrze i profesjonalnie  w każdym względzie przygotowanie uroczystości.

Aby zobaczyć galerię ze spotkania kliknij tutaj.