Podsumowanie roku bieżącego i plany na rok 2016

Wójt Gminy Stężyca 17 listopada w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Stężycy odbyło się spotkanie podsumowujące rok budżetowy 2015 z planami na rok kolejny. W spotkaniu uczestniczyli sołtysi, organizacje pozarządowe, kluby sportowe, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Stężyca.
Podsumowując rok 2015 wójt przedstawił zrealizowane zadania inwestycyjne. Udało się zrealizować następujące zadania: rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Stężyca - Delowo, budowa stanicy i promenady w Stężycy, budowa pomostu w Gołubiu - realizacja w ramach projektu „kajakiem przez Pomorze", rozbudowa ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej, budowa siłowni zewnętrznej w Gołubiu, przebudowa dróg na terenie gminy, modernizacja drogi Żuromino - Nowa Wieś, współfinansowanie z budżetu gminy przebudowy dróg: Gołubie - Pierszczewo, droga krajowa nr 20 - Wieżyca, budowa świetlicy wiejskiej w Pierszczewie, zakup wyposażenia do ośrodka zdrowia w Stężycy 2014 - 2015: aparat USG, aparat EKG, fotel ginekologiczny, unit stomatologiczny, zakup samochodów strażackich dla OSP Kamienica Szlachecka, OSP Nowe Czaple i OSP Szymbark, wybudowano sieć wodociągową na terenie gminy (Nowa Wieś, Klukowa Huta, Szymbark, Pypkowo) oraz rozbudowano ujęcie wody w Szymbarku (nowa studnia), wykupiono udziały o wartości 100.000 zł w spółce Zakład Utylizacji Odpadów Sierzno.
Inwestycje w trakcie realizacji: budowa nowej siedziby Urzędu Gminy w Stężycy, budowa stadionu lekkoatletycznego w Stężycy.
W przygotowanej prezentacji wizualnej wójt przedstawił zadania, które planuje zrealizować w kolejnych latach. Ważniejsze proponowane zadania to: budowa węzła integracyjnego w Gołubiu wraz ze ścieżkami rowerowymi, budowa amfiteatrów w miejscowościach Klukowa Huta, Gołubie, Kamienica Szlachecka. Termomodernizacja świetlic wiejskich, budowa kanalizacji sanitarnej dla wsi Borucino, kamienica Szlachecka, rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Stężycy, przebudowa układu komunikacyjnego na terenie gminy Stężyca.
Łączna wartość inwestycji w okresie 2015 - 2018 wyniesie około 80 mln zł, a planowane dofinansowanie ze środków zewnętrznych to około 40 mln zł.
Szczegółowo omówiono temat „Akcji zima" - kto w danym sołectwie będzie odpowiedzialny za odśnieżanie. Poruszony również sprawy gminnych wydarzeń kulturalnych. Wójt przybliżył temat imprez, które czekają nas w nadchodzącym roku. Przedstawiciele organizacji pozarządowych z terenu gminy mogli zapoznać się z planami budżetu na rok 2016, który zostanie przeznaczony na dofinansowanie zadań.