Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Stężyca – Delowo

Gmina Stężyca ma przyjemność przedstawić Państwu informację o postępach w zakresie budowy oczyszczalni ścieków w miejscowości Stężyca - Delowo. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Obecna oczyszczalnia posiada przepustowość na poziomie 520 m3/dobę, która nie pozwala na rozbudowę systemu o kolejne miejscowości. Jednocześnie przestarzała technologia oraz wyeksploatowane urządzenia oczyszczalni powodują, że efektywność oczyszczania ścieków znajduje się na granicy dopuszczalnej normami. Z tego względu Gmina Stężyca, mając taką możliwość, natychmiast przystąpiła do realizacji inwestycji polegającej na przebudowie i rozbudowie oczyszczalni, dzięki czemu powstanie nowoczesny obiekt oraz zostaną stworzone warunki do dalszej rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

Zakres inwestycji obejmuje kompleksową budowę i wyposażenie dwóch reaktorów oraz budowę elementów konstrukcyjno - budowlanych trzeciego reaktora (rezerwowego). Tym samym już w tym roku uruchomione zostaną reaktory zapewniające przepustowość oczyszczalni na poziomie 1 190 m3/d. Uruchomienie reaktora nr 3 nastąpi w przyszłości wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej na terenie aglomeracji i pojawiającą się potrzebą dalszego zwiększenia przepustowości oczyszczalni do docelowej wielkości 1 785 m3/d.

Obecnie trwają roboty wykończeniowe budynku socjalnego, budynku gospodarki osadowej, zakończono roboty konstrukcyjne reaktorów biologicznych, wykonywane są sieci międzyobiektowe. Przebieg prac jest zgody z przyjętym harmonogramem.

Wartość kosztów całkowitych inwestycji wynosi 12 318 615,10 zł brutto a wartość dofinansowania dla projektu ze środków UE wynosi 6 213 773,36 zł, co stanowi 61,86% wartości netto zadania. Inwestycja rozpoczęta w listopadzie 2014 r. zostanie zakończona w grudniu 2015 r.. Beneficjentem środków jest Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Spółka z o.o. w Stężycy.