Przejdź do stopki

Grzybobranie 2014' w OEE w Szymbarku

Grzybobranie 2014' w OEE w Szymbarku

Treść

 

W drugiej połowie września Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i Kaszubski Park Krajobrazowy zorganizowali dla szkół z terenu powiatu kartuskiego "Grzybobranie". Na zaproszenie odpowiedziały 22 klasy (400 uczestników). Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Wzorem roku ubiegłego, po przywitaniu uczestników przez Kierownika Kaszubskiego Parku Krajobrazowego - mgr Witolda Sieciechowskiego, główny specjalista do spraw edukacji w OEE w Szymbarku - mgr Monika Rekowska przedstawiła program przedsięwzięcia. Następnie odbył się konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za grzyba występującego na terenie KPK. Kolejnym punktem programu była krótka pogadanka na temat grzybów wygłoszona przez p. mgr Sebastiana Nowakowskiego, zilustrowana na żywo rysunkami na tablicy przez p. mgr Annę Peichert. Po pogadance nastąpił główny punkt programu - zajęcia terenowe, dzieci zostały podzielone na grupy i zaopatrzone w przyniesione przez siebie koszyki wyruszyły z instruktorami do lasu. W trakcie części terenowej dzieci miały okazję poznać budowę owocnika grzyba, zobaczyć strzępki grzybni w podłożu, poznać rolę mikoryzy w życiu grzybów i drzew oraz biotopy, w jakich spotykamy pospolite gatunki. Uczyły się również zasad zbierania grzybów, odróżniania grzybów jadalnych od trujących, dowiedziały się, jakie mogą być skutki zatrucia grzybami, poznały pospolite gatunki. Podkreślano też fakt, że podczas zbioru nie powinno się ucinać trzonu grzyba i pozostawiać w ziemi, prawidłowo powinno się wykręcić go z podłoża a powstały otwór delikatnie zasypać ściółką. Uświadomiono im fakt, że nie wszystkie muchomory są trujące. Dowiedziały się także, co to jest hymenofor blaszkowy i rurkowy oraz jak dochodzi do propagacji grzybów.
Po powrocie z terenu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Zorganizowano konkursy:
- dla nauczycieli: z rozpoznawania gatunków grzybów,
- dla dzieci: na największego, najładniejszego i najciekawszego grzyba znalezionego podczas warsztatów, przyrodnicze "koło fortuny",
Na koniec nie mogło zabraknąć także ogniska z kiełbaskami i ciepłej herbaty.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji "Grzybobrania" w OEE w Szymbarku, a w szczególności: Sebastianowi Nowakowskiemu z Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana", Annie Peichert z Pracowni Edukacji Ekologicznej UM w Tczewie, Grażynie Sadowskiej z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Krzysztofowi Zielińskiemu z Nadleśnictwa Kartuzy, Joannie Kuśnierz i Małgorzacie Bychowskiej z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Poniżej przedstawiamy wyniki konkursów:
Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za grzyba występującego na terenie KPK:
I Robert Jereczek, Szkoła Podstawowa w Podjazach
I Bartosz Hinc, Szkoła Podstawowa w Niestępowie
II Angelika Lidzbarska, Szkoła Podstawowa w Łapalicach
II Igor Sumiński, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku
III Nikola Zmuda, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku
III Weronika Bertling, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku
Konkurs dla nauczycieli z rozpoznawania wybranych gatunków grzybów:
I Izabela Lewicka Socha, Zespół Szkół w Goręczynie
Konkurs na największego grzyba:
I Szkoła Podstawowa w Niestępowie
II Zespół Szkół w Mściszewicach
III Szkoła Podstawowa w Podjazach
Konkurs na najładniejszego grzyba:
I Szkoła Podstawowa w Niestępowie
II Szkoła Podstawowa w Łapalicach
III Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku
Konkurs na najciekawszego grzyba znalezionego podczas warsztatów:
I Zespół Szkół w Mściszewicach
II Zespół Szkół w Goręczynie
III Szkoła Podstawowa w Niestępowie

Tekst: Monika Rekowska

Zdjęcia