Otwarcie wyremontowanej biblioteki w Szymbarku

Dnia 18.08.2014r. odbyło się oficjalne otwarcie przepięknie wyremontowanej placówki. Wstęgę przecięli Wójt Gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, Dyrektor M i PBP w Kartuzach Kazimiera Nowicka i bibliotekarka Sonia Formela. Miejscowy ksiądz proboszcz Grzegorz Fąferko poświecił nową placówkę.

Biblioteka w Szymbarku powołana została 1954r. decyzją Gromadzkiej Rady Narodowej w Szymbarku.

Pierwszą siedzibą był budynek należący do Parafii Rzymsko- Katolickiej w Szymbarku. Następnie 1997r placówka został przeniesiona do budynku starej szkoły. Pierwszą bibliotekarką i organizatorką tej książnicy była Janina Czerwińska, która pracowała do 1982r., do 1988r. Elżbieta Czerwionka a po niej placówkę objęła Zofia Kruszyńska prowadząc ją do 2003r. Następnym pracownikiem była Monika Serkowska pracowała do 2006r., od 2006r. do 2008r. Kamila Michalak.

Od 2008r. do chwili obecnej Sonia Formela.

Dokładnie po 60 latach udało nam się w Programie Rządowym dla bibliotek PN. KULTURA+ PRIORYTET BIBLIOTEKA +INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK, pozyskać 121050,- zł .na remont i modernizację placówki z środków własnych. W poprzednich latach udało nam się wymienić okna i ogrzewanie placówki. W tym roku z pozyskanych środków przeprowadziliśmy kapitalny remont wszystkich pomieszczeń należących do biblioteki: dwóch sal bibliotecznych, kotłowni, WC, korytarz, schodów oraz wybudować podjazd dla niepełnosprawnych.

Biblioteka posiada wypożyczalnie dla dorosłych i dzieci, kącik dla dzieci, czytelnię Internetową i czytelnię dla użytkowników bibliotek. Po wielu latach Szymbark doczekał się pięknej i nowoczesnej placówki upowszechniania kultury.