WÓJT GMINY STĘŻYCA OGŁASZA I PRZETARG USTNY NIEOGRANICZONY

na dzierżawę wieży widokowej „Wieżyca” oraz podnajem części działki nr 105/3, położonej w Szymbarku gmina Stężyca na okres 10 lat.

Oznaczenie

Nieruchomości

wg KW

GD1R/00001574/4

Obręb

Szymbark

Nr ew. działki

105/3 cz.

Powierzchnia

500 m2 wraz z wieżą widokową ”Wieżyca”

Sposób zagospodarowania

Udostępnianie punktu widokowego na szczycie „Wieżyca” zwiedzającym.

Opis nieruchomości

Nieruchomość jest zabudowana wieżą widokową „Wieżyca”.

Przeznaczenie nieruchomości

W m.p.z.p., przedmiotowy teren jest oznaczony symbolem 1.2.2 ZN – tereny zieleni objęte ochroną prawną – Rezerwat Przyrody Szczyt Wieżyca.

Cena wywoławcza

czynszu

Stawka wywoławcza rocznego czynszu z tytułu dzierżawy wieży widokowej na szczycie „Wieżyca” oraz podnajmu gruntu wynosi łącznie 75.000,00 zł netto.

Wadium

7.500,00 zł

Termin płatności

Stawka roczna czynszu osiągnięta w przetargu (do której zostanie doliczony podatek VAT wg stawki 23 %) zostanie podzielona na 8 rat miesięcznych, płatnych z góry do 10-go każdego miesiąca z wyłączeniem listopada, grudnia, stycznia i lutego.

Dodatkowe opłaty

Niezależnie od czynszu dzierżawca/podnajemca będzie zobowiązany uiszczać należne inne podatki i ciężary związane z nieruchomością i przedmiotem umowy.

Zasady aktualizacji czynszu

Czynsz roczny będzie waloryzowany w oparciu o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług za rok poprzedni publikowany przez GUS – w przypadku wzrostu wskaźnika.

Dodatkowe informacje

1.Do konserwacji wieży widokowej, przeglądu technicznego i ubezpieczenia obiektu oraz utrzymania czystości na terenie przylegającym do działki będącej przedmiotem dzierżawy, będzie zobowiązany dzierżawca/podnajemca.

2.Umowa może być rozwiązana w każdym czasie w przypadku cofnięcia zgody na podnajem gruntu przez Nadleśnictwo.

Zabezpieczenie

Kaucja zabezpieczająca w kwocie: 7.500,00 zł.

1. Przetarg ustny nieograniczony odbędzie się dnia 17 maja 2024 r. o godz. 1000 w Urzędzie Gminy Stężyca.

2. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłata wadium w wysokości i formie podanych w ogłoszeniu.

3. Wadium należy wpłacić na rachunek bankowy: Bank Spółdzielczy w Kościerzynie nr konta 62 8328 0007 2001 0008 3957 0003 do 15 maja 2024 r. (dzień wpływu środków na rachunek bankowy Gminy). Wpłata wadium jest równoznaczna z zapoznaniem się ze stanem przedmiotu przetargu. Wadium wpłacone przez uczestnika, który wygra przetarg zaliczone zostanie na poczet kaucji zabezpieczającej, a w przypadku uchylenia się uczestnika od zawarcia umowy w wyznaczonym terminie ulega przepadkowi. Pozostałym uczestnikom wadium zostanie zwrócone nie później niż przed upływem 3 dni od dnia zamknięcia przetargu.

4. Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników przetargu, jeżeli przynajmniej jeden uczestnik zaoferuje co najmniej jedno postąpienie powyżej stawki wywoławczej. O wysokości postąpienia decydują uczestnicy przetargu, z tym, że postąpienie nie może wynosić mniej niż 1 % stawki wywoławczej z zaokrągleniem do pełnych dziesiątek złotych.

5. Jeżeli uczestnik, który wygra przetarg, nie przystąpi bez usprawiedliwionej przyczyny do zawarcia umowy w siedzibie Urzędu Gminy Stężyca w terminie wyznaczonym przez Gminę, nie krótszym niż 2 dni od dnia zamknięcia przetargu, Gmina może odstąpić od zawarcia umowy, zatrzymać wadium i dokonać wyboru kolejnego uczestnika, który zaoferował najwyższą stawkę czynszu, jako wygrywającego, o ile wyrazi on zgodę na zawarcie umowy.

6. Uczestnikiem przetargu może być przedsiębiorca tj.:

1) osoba prawna,

2) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną,

3) osoba fizyczna, prowadzący działalność gospodarczą minimum 1 rok przed datą przetargu.

Informacja dla uczestników przetargu:

1. w przypadku osób prawnych lub prowadzących działalność gospodarczą należy przedstawić, aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego oraz odpowiednią uchwałę wyrażającą zgodę na wzięcie udziału w przetargu i zawarcie umowy, o ile jest wymagana;

2. w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność w formie Spółki Cywilnej – umowę spółki, REGON spółki, odpowiednią uchwałę pozwalającą na udział w przetargu i zawarcie umowy bądź umocowania do działania w imieniu spółki, o ile są wymagane.

3. za aktualne uważa się odpisy z KRS sporządzone na wcześniej niż 1 miesiąc przed dniem przetargu,

4. w przypadku osób fizycznych pozostających w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa – zgodę na piśmie współmałżonka o wyrażeniu zgody na przystąpienie małżonka do przetargu oraz na zawarcie umowy dzierżawy i podnajmu ze stawką czynszu ustaloną w przetargu,

5. w przypadku rozdzielności majątkowej należy przedłożyć odpowiedni dokument potwierdzający ustanowienie rozdzielności.

Informacja o miejscu wywieszenia i publikacji ogłoszenia o przetargu:

- na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Stężyca,

- Sołectwo Szymbark,

- strona internetowa gminy, bip.gminastezyca.pl,

- prasa lokalna.

Gmina zastrzega sobie prawo zamknięcia przetargu bez wybrania ofert, odwołania przetargu lub jego unieważnienia w przypadku zaistnienia uzasadnionych powodów.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Stężyca, w godzinach pracy Urzędu, tel.(58) 882 89 61, email: krynkiewicz@gminastezyca.pl.

Stężyca, 2024.04.30

Pliki